Cdo gje qe duhet te dini rreth pap testit

22 Mar 2015
0 Comment
Cdo gje qe duhet te dini rreth pap testit

Cdo femër e di që duhet të kryeje kontrolle të rregullta pap test. Më poshtë mund të kuptoni se cfarë është pap testi në të vërtetë dhe përse është kaq i rëndësishëm. Gjatë një pap testi, personi përgjegjës mbledh qeliza nga qafa e mitrës tuaj. Këto qeliza ekzaminohen për parregullsi që mund të tregojnë për para kancer, kancer, infeksion ose inflamacion. SI MBLIDHEN QELIZAT? Doktori juaj përdor një instrument që quhet spekulum për të zgjeruar vaginën. Më pas, merr material nga sipërfaqja e qafës së mitrës, dhe i vendos qelizat e mbledhura në një mikroskop për ekzaminim në laborator. KUSH E KRYEN PAP TESTIN? Doktorët( vecanërisht gjinekologët), asistentët e mjekëve,.

Vetë kontrolli i gjirit

22 Mar 2015
0 Comment
Vetë kontrolli i gjirit

Vetë kontrolli i gjirit zgjat vetëm pak minuta, nuk kushton fare por ju mbron jetën! Vetë kontrolli i gjirit, është një nga mënyrat e kapjes së hershme të kancerit të gjirit. Vetë kontrolli i gjirit, bëhet duke kontrolluar gjirin nëpërmjet prekjes me duar për të vërejtur nëse ka ndonjë ndryshim të pazakontë tek ta. Duke kontrolluar gjinjtë rregullisht, ju do të mësoni se si është pamja normale e tyre. Kjo gjë do t’ju ndihmojë të vini re menjëherë ndonjë ndryshim që mund të ndodhë në gji dhe të shkoni sa më shpejt tek mjeku. Gjëndrat në gji mund të shikohen apo të zbulohen shumë thjeshtë nga vetë gruaja, por kanë.

Infeksionet Seksualisht te Transmetueshme

22 Mar 2015
0 Comment
Infeksionet Seksualisht te Transmetueshme

Çdo personi në moshën ripodhuese, i ndodh që së paku një herë në jetë të jetë infektuar nga infeksionet në organet gjenitale. Përmasat e këtij problemi nuk janë të njohura plotësisht, por mund të thuhet se në vëndet në zhvillim renditen në pesë sëmundjet më të përhapura. Shumë nga këto infeksione kanë shenja klinike, të cilat e lehtësojnë diagnostikimin dhe trajtimin e tyre. Por ka edhe infeksione që nuk shfaqin shenja klinike, duke vështirësuar diagnostikimin dhe trajtimin e tyre. Në këto kushte, është detyrë e gjithë secilit të mësoj mbi këto infeksione dhe të jetë i hapur me partnerin dhe mjekun, në mënyrë që të reduktoj mundësinë e marrjes apo.

Aktiviteti sportiv ne shtatzani

22 Mar 2015
0 Comment
Aktiviteti sportiv ne shtatzani

Aktiviteti sportiv luan nje rol te rendesishem ne permiresimin e shendetit dhe  te gjendjes shpirterore tek grate shtatzane. Femrat qe sterviten ne kete kohe tregojne se nuk shtojne aq shume peshe sa ato qe nuk sterviten, e kane me te lehte per ta humbur peshen pas shtatzanise, ndjehen me mire shpirterisht dhe flene me rehat gjate nates. Disa studime kane treguar qe femrat qe sterviten e kane me te lehte procesin e lindjes, perdorin me pak analgjezik dhe nje numer me i ulet i tyre lindin me operacion. Shtatzania ne vetvete eshte nje gjendje fiziologjike shume komplekse dhe kujdes i madh duhet treguar qe programi i stervitjes nuk shkakton ndonje.

Si manifetohet infeksioni?

22 Mar 2015
0 Comment
Si manifetohet infeksioni?

Infeksionet vulvo-vaginale mykotike në shtatzëni Si manifetohet infeksioni? Simptomat tipike të kandidozës vulvo-vaginale janë: 1.kruarje dhe djegie intensive rreth vaginës, vulvës, perineumit dhe ndonjëherë anusit 2.shtim i sekrecioneve vaginale, të dëndura, kremoze me ngjyrë të bardhë në të verdhë, shpesh të ngjashme me qumëshin e prishur pa erë 3.fryrje në zonën e vulvës 4.dhimbje gjatë urinimit apo marrëdhënie seksuale. Çfarë mjekimi mund të rekomandohet për të trajtuar kandidozën? Trajtimi i kandidozës/mykut vaginal bëhet me antimykotikë. Duhet theksuar se terapitë lokale me antimykotikë, mund të përdoren edhe në tremujorin e parë të shtatzënisë pasi nuk ka efekte anësore. Preparatet antimykotike nga goja, nuk janë të rekomanduar të përdoren gjatë kësaj periudhe.

Gjume i rehatshem gjate shtatzanise

22 Mar 2015
0 Comment
Gjume i rehatshem gjate shtatzanise

5 KESHILLA TE VLEFSHME PER GJUME TE REHATSHEM NE SHTATZANI Në shtatzani zakonisht ritmi gjumit shpesh crregullohet , ndërsa me rritjen e barkut zvogëlohet mundësia që gruaja shtatëzënë të flejë disa orë pa u zgjuar. Që nëna e ardhshme të kalojë natën sa më qetë, duhet të gjej një pozicion adekuate për gjumë. Ja disa këshilla të cilat mundësojnë pushim të rehatshëm gjatë natës. Gjumi i qetë dhe i rehatshëm është i nevojshëm për secilën grua shtatëzënë sepse para saj është një periudhë plot me sfida . 1. Jasteket Vendosni 2-3 jastekë nen koke . Kjo do ta largojë foshnjen nga diafragma juaj, të zvogëlojë shtypjen dhe të lehtësojë frymëmarrjen.

Përdorimi i tamponëve

22 Mar 2015
0 Comment
Përdorimi i tamponëve

Disa keshilla mbie perdorimin e tamponeve gjate menstruacioneve: A preferohen tamponët për të gjitha gratë dhe vajzat? Tamponët e ditëve të sotme mund ti përdorin të gjitha gratë dhe vajzat, natyrisht nëse përdoren në mënyrë të drejtë. A shkaktojnë tamponët infeksion ? Nëse tamponët nuk ndërrohen çdo 4- 6 orë dhe nëse përdoren tek gjakderdhjet e lehta atëhere mund të shkaktojnë infeksion sepse transformohen në mjet për shumimin e bakterieve të ndryshme. Në rastet tek gjakderdhjet e lehta, në mungesë të gjakut, ato thajnë vaginen e cila bëhet keshtu e përshtatshme për zhvillim të mikroorganizmave të ndryshëm. Përdorimi natën Edhe pse ata të cilët merren me prodhimin e tyre rekomandojne.

Lindja normale…Si te pergatitemi?

01 Mar 2015
0 Comment
Lindja normale…Si te pergatitemi?

Lindja përbën kulmin e periudhës së shtatzanisë, është kurorëzimi i gjithë kujdesit të treguar për nëntë muaj me radhë dhe është momenti kur ju do të shihni fëmijën tuaj, të cilën e keni pritur me padurim. Ky moment nuk matet me sekonda, por me orë, nga 6 deri në 12 orë. Nëse ju jeni të përgatitura, këto orë nuk do t’i përjetoni me shumë ankth. Si ta kuptoni se akti i lindjes po afron? Përvoja e çdo gruaje është e ndryshme, por ato që presin të bëhen nëna për herë të parë janë të shqetësuara nëse do të dinë t’i njohin shenjat e para të aktivitetit të lindjes në kohën.